- Reklama -

Žlučníková dieta

Author

Categories

Něco málo o žlučníku 

Žlučník je důležitý, avšak ne nepostradatelný, vnitřní orgán trávícího systému. Má za úkol uchovávání a zahušťování žluče, která vzniká v játrech. Žluč se vylučuje po jídle na signál podaný z mozku a podílí se převážně na trávení a vstřebávání tuků, ale spolu se slinivkou také neutralizuje žaludeční šťávy. Tím chrání střeva před poškozením.  

Jak vypadá žlučníková dieta? 

Žlučníková dieta je určena pro pacienty po operaci žlučníku, při snížené funkci slinivky a při chronických onemocněních slinivky břišní. Dále se doporučuje lidem s onemocněním žlučníku, a to jak s chronickým typem nemoci, tak s akutním, a to i po jejím odeznění. Může se dodržovat dlouhodobě, takže je vhodná jako start pro zdravá životní styl. Její hlavní charakteristikou je strava plnohodnotná, pravidelná (5 – 6 jídel denně), pestrá, lehce stravitelná, avšak chudá na tuky. Nejvhodnější přípravou pokrmů je vaření a dušení (v páře). Pečení je povoleno pouze v alobalu nebo horkovzdušných či speciálních nádobách bez použití tuku. Jako zahuštění se používá mouka rozmíchaná ve vodě, rozmixovaná zelenina, nastrouhaná brambora nebo bramborový škrob. Tuk se nepoužívá při přípravě pokrmů, ale až v jeho konečné fázi pro dochucení. Naprosto zakázané je smažení a fritování. Jídlo se má konzumovat v menších porcích a nemá se podávat ani příliš studené, ani příliš horké.  

Co jíst při žlučníkové dietě? 

Z tuků jsou vhodné zejména rostlinné oleje (slunečnicový, řepkový, olivový), margaríny a máslo. Masa jsou povolena všechna, jen musíme dbát na to, aby byla libová a neobsahovala přebytečný tuk. Nejvhodnější jsou masa bílá jako je kuře, králík, telecí, libové vepřové a hovězí, a potom ryby. Z uzenin je povolena pouze šunka (kuřecí, vepřová, dětská). Jen v malém množství a jen výjimečně můžete jídelníček zpestřit šunkovým salámem nebo jemnými párky. Celá vejce nebo žloutek je povolen v omezeném množství půl kusu na den (který je součástí pokrmu), ale bílky můžete jíst bez omezení. Při žaludeční dietě se můžete velmi často setkat s nesnášenlivostí mléka. Je třeba ho proto omezit nebo ze stravy úplně vyloučit. Pokud vám mléko nedělá potíže, můžete ho do svého jídelníčku zahrnout, a to nízkotučné nebo polotučné, sladké nebo kyselé (kefír). Dále jsou vhodné jogurty a jogurtové nápoje, tvaroh a sýry čerstvé, tvrdé i tavené. Vše by však mělo být s nízkým obsahem tuku nebo polotučné. Z pečiva je nejvhodnější starší bílý nebo toastový chléb či starší sladké pečivo (vánočka, mazanec, piškoty). Jako polévky jsou nejvhodnější vývary se zavářkou z těstovin, rýže, nasucho opražené housky a podobných vložek. Zelenina je povolena téměř veškerá (krom nadýmavé) a musí být doměkka upravená. Ovoce je doporučené tepelně upravené, zralé, případně oloupané. Nejvhodnější formou takto upraveného ovoce jsou kompoty, rosoly, ovocné kaše nebo šťávy. Přílohy jsou povoleny všechny kromě kynutých knedlíků.  

Co nejíst při žlučníkové dietě? 

Kroupy a krupky jako samostatný pokrm jsou nevhodné. Jako vložka do polévky však nevadí. Čerstvé pečivo, kynuté těsto, listové těsto, linecké a třené těsto a celozrnný chléb do své stravy rozhodně nezařazujte. Stejně tak tučné mléčné výrobky, smetana, šlehačka, smetanové jogurty, tučné, zrající, pikantní a plísňové sýry vám mohou uškodit. Vyhněte se také konzervám, tučným masům, zabijačkovým pochoutkám, zvěřině, mořským plodům a veškerým vnitřnostem. Ovoce s pecičkami (maliny, ostružiny, rybíz, fíky) vám mohou ublížit stejně jako zelenina typu kapusta, zelí, luštěniny, cibulová zelenina a houby. Vyřaďte ze své stravy alkohol, kávu a sycené nápoje. Přestaňte používat dochucovadla jako jsou bujony, worchester, maggi, hořčice, ostrý kečup, majonéza a tatarská omáčka a pálivé koření. Ze svého jídelníčku vyřaďte i instantní pokrmy a polévky.  

Jídelníček pro představu 

Jídelníček je i při žlučníkové dietě chutný a pestrý. Na snídani si můžete dát starší housku s máslem, kuřecí šunkou a tvrdým sýrem a k tomu popíjet mátový čaj. Na svačinu si dejte acidofilní mléko s banánem. Poobědvat lze bramboračku a potom rybí filet připravený v alobalu spolu se zeleninovou směsí a rýží. Jako odpolední svačina je vhodná starší veka s jarní pomazánkou. A na večeři si můžete dát hovězí plátek na přírodní způsob úpravy s bramborovou kaší.  

- Komerční sdělení -az hobby

Author

Share

Předchozí článek
Další článek