Pozoruhodná světle rezidence v exkluzivní londýnské čtvrti Primrose Hill je slavná nejen kvůli své neobvyklé barvě, ale i díky tomu, že v roce 1956 inspirovala anglickou spisovatelku Dodi Smithovou k dětskému románu „101 dalmatinů“. Nyní je na prodej za 9 milionů liber.

Stylové londýnské sídlo na Albert Terrace je jen na skok od bývalého domu Dodi Smithové na Dorset Square. Dětská spisovatelka vedle něm pravidelně chodila se svými devíti (!) Dalmatinů na procházku do Regent ‚s Parku. Literární vědci ho považují za inspiraci pro vymyšlený domov dalmatských rodičů Perdita a Ponga a také jejich majitelů Rogera a Anity. Když vyšel román 101 dalmatinů poprvé, ilustrace v knížce byly navlas podobné s domem na Albert Terrace.

Kresby v prvním vydání románu malovali sestry Janet a Anne Johnstonová. Jejich portrét domova dalmatinů věrně zobrazuje detaily vily, od barvy, členěných oken a sloupového portiky až po prosklené vchodové dveře, které se otevírají do vstupní haly, salonu a pracovny. Podle Smithové románu byl v roce 1961 natočen animovaný film, Disney klasika, a později dva hrané filmy 101 dalmatinů (1996) a 102 dalmatinů (2000), které původní charakter prostředí věrně probrali.

Čtyřpatrový dům s plochou 453 m2 byl postaven v roce 1847 a naposledy prodán v roce 1987. Od posledního prodeje nemovitosti se z tiché čtvrti plné honosných viktoriánských teras a okouzlujících pastelových měšťanských domů při Regent’s Parku stala rušná oblast a ceny nemovitostí značně stouply.

Samotný interiér domu není ve špatném stavu, ale zažil už i lepší dny, je to trochu omšelý anglická elegance. Staromódně květinové záclony, bezbarvé sametové polštáře, ošoupané barvy a nábytek nedělají tomuto velkolepému městskému domu velkou reklamu. Po renovaci v plném rozsahu by se však rezidence změnila na fascinující moderní zámeček.