Jestliže si chcete spořit peníze, je dobré je přesunovat jinam z běžného bankovního účtu, na který vám je zasílá zaměstnavatel nebo jiné organizace. Někdo investuje do podílových fondů, někdo obchoduje na burze, jiný má stavební spoření, další využívá spořicí účet atd. Možností je mnoho, je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. U spořicího účtu ale nemusíte mít obavu z aktuálního dění na burze, nemusíte se bát nečekaných propadů. Je ale fakt, že se mění výše jejich úročení, různé jsou i podmínky, které se k nim pojí. Jako platí u všeho, i tady jsou menší či větší rozdíly.

Musíte nebo nemusíte mít běžný účet?

Některé banky chtějí, abyste si nejdříve založili běžný účet, na který vám budou měsíčně „chodit“ peníze. Na základě toho je možné sjednat spořicí účet. Jsou ale i takové, které běžný účet nepožadují a využívat můžete jen spořicí účet. Pokud máte BÚ, se kterým jste plně spokojeni, neznepokojí vás nesmyslné poplatky za výběry peněz, vedení účtu, zasílání výpisů atd., je lepší vybrat si spořicí účet bez nutnosti sjednávat běžný účet.

Kolik budete ročně získávat?

I tady je to různé. Některé banky nabízí úrokovou sazbu přes 2%, ale má to svá ale… Některé požadují počáteční vklady, např. 30 000 Kč. Jiné sice nabízí hezkou úrokovou sazbu, ta ale platí jen po dobu pár měsíců, nebo jen do poměrně nízké naspořené částky. Jakmile pomine např. doba třech měsíců, nebo máte na účtu více než např. 50 000 Kč, markantně úroková sazba klesá. Proto si před podpisem smlouvy dobře přečtěte podmínky úročení.

Jak rychle vám budou peníze k dispozici?

Stejně důležité je vědět, zda budete peníze moci kdykoli vybrat, příp. jak dlouho na ně budete čekat, nebo po jakých částkách je budete moci vybírat a zda je výběr zpoplatněn. Příp. jak drahé je, pokud si chcete vybrat víc, než „můžete“.

Když potřebujete osobní kontakt

Než podepíšete smlouvu zjistěte si i to, kde má daná banka pobočku. Většinu věcí dnes řešíme online, ale jsou i situace, kdy chceme probrat záležitosti osobně, chceme se poradit, příp. řešit nějakou nesrovnalost. Drtivá většina bank má pobočky ve velkých městech, mnohé pak i v menších městech. Podívejte se i na mapu bankomatů, zvláště, pokud jsou výběry peněz u cizích bank zpoplatněny. Zvláště starší lidé osobní kontakt uvítají a ten možná upřednostní před o něco vyšším ročním úročením u banky, která v blízkém okolí nemá kamennou pobočku.

Využít můžete i rychlý srovnávač spořicích účtu na internetu. Nabízí je známé finanční portály, které také o důležitých novinkách u bank své čtenáře rychle informují. Stačí zadat si do vyhledávače „nejvýhodnější spořicí účet“ nebo „srovnání spořicích účtů 2020“. A pokud i tak tápete, můžete se obrátit na nezávislého finančního poradce. Rozmyslete si předem, jakou částku chcete na spořicí účet převést, nebo po jakých částkách chcete měsíčně spořit. To bude váš dobrý základní odrazový můstek.